Czym jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców?
Jeśli posiadasz w naszym Banku kredyt hipoteczny i znalazłeś się w trudnej sytuacji finansowej - utraciłeś pracę lub osiągasz niskie dochody, zgodnie z Ustawą z dnia 9 października 2015 r. (DZ.U. z 2015 r. poz. 1925 z późniejszymi zmianami) możesz złożyć wniosek o udzielenie wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców o zwrotne wsparcie finansowe.
W ramach FWK możesz ubiegać o dwa rodzaje wsparcia finansowego:
I. Wsparcie w spłacie miesięcznych rat kredytu
Ten rodzaj wsparcia polega na przekazywaniu przez Bank Gospodarstwa Krajowego kwoty stanowiącej równowartość miesięcznej raty kapitałowo-odsetkowej kredytu hipotecznego. Dofinansowanie nie może jednak wynosić więcej niż 2000 zł miesięcznie przez okres nie dłuższy niż 36 miesięcy.
Okres przekazywania wsparcia może być krótszy, jeżeli w trakcie 36 miesięcy wystąpią przesłanki wykluczające otrzymywanie wsparcia (np. kredytobiorca znalazł zatrudnienie, a status osoby bezrobotnej był warunkiem otrzymania wsparcia).
Uzyskane wsparcie należy zwrócić po 2 latach od wypłaty ostatniej raty. Zwrot następuje w równych nieoprocentowanych ratach przez 12 lat na podstawie harmonogramu spłat.
Jeśli spłacisz 100 rat uzyskanego wsparcia bez opóźnienia, pozostała do zwrotu część może zostać umorzona.
II. Pożyczkę na spłatę zadłużenia
W przypadku gdy kredytowana nieruchomość została sprzedana, a kwota otrzymana ze sprzedaży nie pokryła całego kredytu hipotecznego, możesz otrzymać pożyczkę na spłatę zadłużenia.
Kwota pożyczki nie może być wyższa niż 72 000 zł i jest przekazywana jednorazowo przez Bank Gospodarstwa Krajowego na rachunek w Banku. Warunkiem zawarcia umowy pożyczki na spłatę zadłużenia jest dostarczenie umowy sprzedaży kredytowanej nieruchomości w terminie 14 dni od dnia sprzedaży.
Co zrobić, aby skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców?
Kto może skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców?
O wsparcie/pożyczkę mogą ubiegać się kredytobiorcy, którzy spełniają jeden z warunków:
W jakich przypadkach nie możesz skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców?
Wsparcie / pożyczka nie może być przyznana, jeżeli:
Przelew wsparcia może zostać wstrzymany w przypadku, gdy kredytobiorca przestanie spełniać warunki, na podstawie których to Wsparcie zostało mu udzielone, np. utraci status bezrobotnego, wzrosną dochody gospodarstwa domowego ponad ustawowy wymóg, sprzeda przedmiot kredytowania lub dokona całkowitej spłaty kredytu.
Czy wsparcie lub pożyczkę z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców trzeba zwrócić?
• Zwrot Wsparcia/Pożyczki na spłatę zadłużenia następuje po 2-letnim okresie karencji w 144 równych, nieoprocentowanych miesięcznych ratach
• Spłata przez kredytobiorcę bez opóźnień 100 rat, skutkuje umorzeniem pozostałej części rat wsparcia lub pożyczki
ul. Partyzantów 3A
22-400 Zamość
tel.: +48 84 638 54 49
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP: 922-000-64-00
REGON: 000502049
KRS: 0000138178
KOD SWIFT: POLUPLPR
Powiatowy Bank Spółdzielczy w Zamościu z siedzibą w Zamościu ul. Partyzantów 3a wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000138178 przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, NIP 922 000 64 00, REGON 000502049